Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Azt illetően még bizonytalanok a szakértők, hogy hosszútávon is velünk marad-e a közös uniós hitelfelvétel, viszont a globális minimumadó tervét egyöntetűen üdvözölték.
Június első hétvégéjén immár 16. alkalommal rendezték meg a trentói közgazdasági fesztivált Észak-Olaszországban. A program idén igazán nemzetközi jelleget öltött, hiszen a világ legnevesebb közgazdászainak színe-java képviseltette magát – köztük nem mellesleg 5 közgazdasági Nobel-díjas tudós is. Mint az esemény leírásában írják, a COVID-19 radikális kihívás elé állította azt a gazdasági, szociális, politikai és kulturális keretrendszert, amiben mindannyian élünk. Ebben az új környezetben az államok által bevezetett szabályok és korlátozó intézkedések mindenki életére kihatással voltak, hiszen a legapróbb részletekig szabályozták azt. Éppen ezért lett a fesztivál témája: „Az állam visszatér. Vállalatok, közösségek és intézmények.” A legizgalmasabb előadásokról és a sztárközgazdászok véleményéről a Makronómon is beszámolunk: kövesse velünk az úttörő gondolatokat a következő napokban!
Lucrezia Reichlin, a London Business School közgazdászprofesszora és Luis Garicano közgazdász, az Európai Parlament képviselője (Renew Europe) Giovanna Pancherivel, az olasz Sky TG24 hírcsatorna tudósítójával beszélgettek. A beszélgetés témájához hűen – A brüsszeli konszenzus: a poszt-COVID kapitalizmus felé Európában – a kutatók rögtön a közepébe vágtak a dolgoknak, s az Európai Bizottság 2021-es gazdasági előrejelzéseit tárgyalták meg. Reichlin elmondta, hogy szerinte a májusi becslés túl pesszmista volt, s az akkori 4,3 százalékos GDP-növekedési előrejelzésnél magasabb is elképzelhető az Európai Unióban.
Garicano szerint optimizmusra ad okot, hogy „teljes sebességgel pörög a vakcináció”, ugyanakkor problémaként említette, hogy
A közgazdász-politikus szerint így az a fő kérdés az uniós helyreállítási terv kapcsán, hogy ez mennyiben tudja majd korrigálni az eddigi széttartó fejlődést. Az optimizmusra itt is lehet ok, hiszen a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz forrásaiból azok az államok részesülhetnek majd nagyobb arányban, melyek az EU többi országához képest lemaradásban vannak.
„A szabályok helyett standardokra van szükség” – mondta Reichlin, amikor a Stabilitási és növekedési paktum lehetséges reformjáról kérdezték. A közgazdászprofesszor úgy véli,
s sokkal jobb lenne, ha az egyes országok gazdaságainak sajátosságait figyelembe véve lehetne kialakítani a fenntartható növekedési pályákat a tagállamok körében.
Az integráció csúcsa vagy egy új fejezet kezdete a közös uniós hitelfelvétel?
Az európai parlamenti képviselő leszögezte: egy vagy két évvel ezelőtt senki nem gondolta volna Brüsszelben, hogy ilyen korán eljut majd a közösség a közös hitelfelvételhez. Azzal kapcsolatban, hogy ez akár azt is jelentheti, hogy mostantól állandósul, hogy a tagállamok közösen adósodnak el, Garicano úgy fogalmazott, „ez elképzelhető, de egy hatalmas kísérlet kellős közepén vagyunk”. A képviselő szerint
Reichlin hasonlóan bizonytalan volt a hiteleszköz állandósulását illetően. A közgazdász utalt rá, hogy egyes országok még mindig kifejezetten szkeptikusan viszonyulnak a közös hitelfelvételhez, a folytatáshoz viszont egy széleskörű konszenzusra volna szükség.
A globális minimumadót üdvözölték a résztvevők
„Ez egy hatalmas fejlődés” – fejtette ki véleményét a G7-ek 15 százalékos minimum-társaságiadó tervéről Garicano. A legnagyobb techcégek ugyanis eddig volt, hogy 0 százalékos adót fizettek, ha például Írországba, vagy a Bahamákra voltak bejelentve, de egy globális minimum bevezetésével véget lehet vetni ennek a gyakorlatnak. A képviselő arra is kitért, hogy
Reichlin szintén támogatását fejezte ki a minimumadót illetően.
Címlap: Festival dell'Economia di Trento